Pompa ve Filtre

Havuzların fiziksel temizliği pompa-filtre yardımı ile yapılmaktadır. Çeşitli filtreler ve filtrede kullanılan arıtma medyadalar piyasada bulunmaktadır. Pompaların görevi ve çalışması aynı olduğu için pek fazla bir çeşitliliği yoktur.

Pompa ve filtre nasıl seçilir?

Pompa/ filtre takımı genelde havuzcunuz seçer. Bunlar havuzun hacmini ve kullanım şeklini göze alarak hesaplanmaktadır. Aşağıdaki hesap makinesi size havuzun kabaca olarak ne kadar hızlı su sirkülasyonu gerektiğini gösterir. Bu debi hesaba göre bir pompa seçilir, ve pompaya göre uygun bir filtreye karar verilir.

Havuz Debi Hesaplama

 

Tavsiye edilen sirkülasyon hızı  0 m3/saat.pompa
Pompa günde kaç saat çalışmalı?

Hava şartları, kullanım yoğunluğu ve kirlilik durumuna bağlı olarak çalışma süreleri değişebilir. Eğer filtrasyon sistemi yukarıdaki hesaplanan sirkülasyon hızına uygun ise,  villa havuzlarda yazın günde 10-12 saat çalışmalıdır.

Ortak havuzlar günde 24 saat çalışmalıdır. Birden fazla pompayı sahip olduklar için gece yavaş sirkülasyon yaptırıp, gündüz artırılabilir.

Bahar aylarında güneşin durumuna göre villa havuzlar günde 3-6 saat çalıştırılır. Kışın bunu günde bir saate kadar düşürülebilir.