pH

Her zaman sorulan soru şu: pH neden önemli?

Cevap: Klor ve diğer havuz bakım kimyasallar 7.2 – 7.6 pH’ta tam istediğimiz gibi çalışırlar. Örnek olarak; pH 7.2 de klorun %70’i aktif olarak çalışır, fakat pH 8.2 de klorun %15’i ancak çalışır.

Gözlerin pH değeri havuzlarda istediğimiz değerin aynı olmasıda tesadüf değil. Tam ayarlanan havuz gözlerimizi yakmaz, pH’tan rahatsızlık vermez.

Ayrıca yüksek pH göz ve cilt rahatsızlıklar, kireç, bulanık ve mat su, ve benzeri sorunlara neden olur.

Düşük pH göz, burun ve cilt rahatsızlıklar, derz ve sıva erimeleri, metal korozyon, lekeler, ve benzeri problemlere neden olur.

Doldurma suyuna bağlı pH yükseltme veya düşürme ihtayacı olur.

pH düşürücü

Çoğu havuzların pH değeri yükselir. Güneş, rüzgar ve yüzücülerin etkilerinden dolayı pH genelde yükselme eğilimi gösterir. pH düşürmek için iki ana ilaç sınıfı vardır – toz pH düşürücüler ve sıvı pH düşürücüler.

Toz pH Düşürücü

Toz pH düşürücünün kimyasal adı sodyum bisülfat ve genelde açık sarı veya açık gri renginde. Çoğunlukla tuz ve şeker arasında boyutunda bir ilacıdır, ve suya karışmadan çok yakıcı değildir.

Toz pH Düşürücünün diğer adlar – Kuru pH Düşürücü, Toz Asit, Kuru Asit, Sodyum Bisülfat, Sodyum Hidrojen Sülfat

Toz pH Düşürücünün kullanımı – her 0.1 birimi düşürmek için 100m3 suya 300gr – 1.2kg toz ürünü havuza serpilir. Net dozajlama miktarı Toplam Alkalinite’ye bağlı ve pH değeri ölçümlerinden hesaplanır.

Not – genelde eller yakmaz, fakat açık yaralarda eriyip çok yakar.

Sıvı pH Düşürücü

Sıvı pH düşürücüler hepsi asitler. Genelde hidroklorik asit veya sülfürik asit pH düşürücü olarak kullanılır. Çoğunlukla sulandırılmiş fakat yinede çok yakıcı olabilir.

Sıvı pH Düşürücünün diğer adlar – Asit, Sıvı Asit, Tuz Ruhu, Sıvı pH

Sıvı pH Düşürücünün kullanımı – kaliteli %32 Hidroklorik Asit ile her 0.1 birimi düşürmek için 100m3 suya 300ml – 1.2Lt sıvı ürünü havuza dağıtılır. Net dozajlama miktarı Toplam Alkalinite’ye bağlı ve pH değeri ölçümlerinden hesaplanır.

Not – asit sıçradiği zaman tehlikeli olup, hemen temiz su ile akitılmalı.

pH yükseltici